Skip Navigation LinksPOROZUMIENIE-BEZ-PRZEMOCY-W-RODZINIE-I-ŻYCIU

Wyjazdowy Kurs Porozumienie Bez Przemocy w Rodzinie i Życiu (EDYCJA LETNIA)​

Opis

30 godzin warsztatu, ćwiczenia praktyczne, stały kontakt i materiały szkoleniowe - to niezwykły kurs podstawowy Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent communication, NVC).
Zapraszamy na edycję letnią kursu w przepięknym Dworze Jabłonka (Podkarpacie).​​

Porozumienie bez Przemocy w relacjach (głównie rodzic-dziecko i rodzic-rodzic) to kurs dla tych, którzy wierzą, że świat nie musi opierać się na dominacji, karach, nagrodach, krzyku i jednym z góry ustalonym modelu. W świecie Porozumienia bez Przemocy liczy się wzajemne zrozumienie, szacunek, miłość, relacja. Obdarzamy uwagą uczucia i szukamy dobrych metod zaspokojenia potrzeb wszystkich osób.
Wszyscy mamy szereg naturalnych i uniwersalnych potrzeb, które chcemy zaspokajać. O ich spełnieniu lub niespełnieniu sygnalizują nam emocje. To właśnie zrozumienie roli emocji jest rewolucją w komunikacji międzyludzkiej. Odczuwane emocje, np. smutek, zdziwienie, złość, radość, frustracja są informacją o tym, czy nasze potrzeby są zaspokojone czy może potrzebujemy w życiu np. więcej szacunku, zaufania czy sensu.
Zapraszamy na 30-godzinny intensywny, praktyczny kurs Porozumienia bez Przemocy dla początkujących oraz osób znających metodę teoretycznie, które chcą poćwiczyć zastosowanie metody w konkretnych sytuacjach zaczerpniętych z życia (także uczestników).

 

DLA KOGO JEST TEN KURS?

Zapraszamy tych, którzy chcą żyć w dobrej atmosferze, a konflikty traktować jak dobry pretekst, by dotrzeć głębiej w relacji z drugą osobą.
Także tych, którzy mają już dość codziennych kłótni, relacji opartych na sile i dominacji.
Kurs jest także dla tych, którzy potrzebują łączności ze swoimi potrzebami, chcą się nauczyć, jak rozpoznawać emocje i potrzeby, aby je najlepiej spełniać – swoje oraz innych osób w swoim otoczeniu.
Zapraszamy też tych, którzy chcą poćwiczyć swoją ematię. Zamiast "wyskakiwać" z dobrymi radami, możemy zrozumieć i wysłuchać drugą stronę – dzieci, partnera, współpracowników czy nawet szefa. W Porozumieniu bez Przemocy istotne jest to, że wystarczy, że tylko jedna strona konfliktu zna i rozumie tę metodę, a już komunikacja przybiera inny kształt i pozwala pełniej i lepiej się porozumieć.
Kurs jest także dla tych, którzy znają już Porozumienie bez Przemocy, ale mają trudności w praktycznym zastosowaniu wiedzy i panowaniu nad emocjami – kurs będzie bardzo praktyczny.
Zachęcamy do udziału również osoby, które łatwo ponoszą emocje i wybuchają, krzyczą, denerwują się - czy to w domu, czy w pracy. Lepsze umiejętności komunikacyjne pomogą Ci opanować złość i naprawić nadszarpnięte relacje.
Kurs będzie bardzo praktyczny z przykładami zaczerpniętymi z relacji rodzic-dziecko oraz innych sytuacji życiowych – biznesowych, rodzinnych, sąsiedzkich czy przyjacielskich.
Podczas kursu będziemy również uczyć się, jak mediować między dziećmi w konflikcie i jak z szacunkiem dla obu stron budować porozumienie.
Kurs odbywa się w czasie wakacyjnego wyjazdu, praktykować będzie można przez cały czas pod czujnym okiem trenerki, przy posiłkach, w czasie konfliktów między dziećmi i ustalaniu planu dnia. To całkowite zanurzenie w świat NVC pomoże Ci przyswoić sobie to wyjątkowe podejście, poczuć je i zastosować w życiu.

 

CZYM JEST POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY (NVC)?

Porozumienie bez Przemocy to nie tylko sposób komunikacji, sposób patrzenia na świat i traktowania na równi potrzb swoich i swoich bliskich. To podejście wspierające budowanie takich relacji, jakich naprawdę chcemy. Dzięki stosowaniu porozumienia opartego na wzajemnym szacunku świat wokół nas ma szansę stać się lepszy, konflikty rozwiązujemy łatwiej, nasze relacje są głębsze, łatwiej o szacunek, wzajemne zrozumienie i autentyczną bliskość.
Marshall B. Rosenberg, który wymyślił NVC, stosuje je na całym świecie, mediując w konfliktach między narodami, gangami i zwykłymi ludźmi. NVC stosuje także w terapii. Nauczył go wiele tysięcy ludzi, których życie stało się pełniejsze i bardziej wartościowe.
Rosenberg otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla za wkład w szerzenie pokoju na świecie, poczynając od rodzin, organizacji po rozwiązywanie konfliktów etnicznych.

 

KTO PROWADZI

Nasz kurs prowadzi certyfikowana trenerka NVC Joanna Berendt, znana autorka wielu artykułów, współautorka książek i blogów na temat Porozumienia bez Przemocy, trenerka, coach i mediator w duchu NVC. Osoba bardzo aktywna w świecie Porozumienia bez Przemocy. Mama dwójki dzieci.
Asystuje Emilia Kulpa-Nowak, absolwentka studiów NVC, współautorka bloga Przywództwo z empatią, założycielka portalu dzielnicarodzica.pl, mama dwójki dzieci.
Dzieci będą pod czujnym okiem Sylwii Włodarskiej, absolwentki studiów NVC, współzałożycielki Fundacji RoRo, mamy trójki dzieci.​CZYM BĘDZIEMY SIĘ ZAJMOWAĆ NA KURSIE?

Jak budować takie relacje z najbliższymi, jakie chcemy?
Jak mówić i słuchać swojego dziecka, by wychować szczęśliwego, świadomego swojego potencjału człowieka?
Jak czerpać radość z rodzicielstwa?
Jak w pełni rozumieć i usłyszeć Twoje dziecko (lub inną osobę)?
Jak budować relację z dzieckiem opartą na zaufaniu i współpracy?
Jak z empatią reagować na "NIE" dziecka?

 

PROGRAM

Kurs składa się z 30 godzin warsztatów i ćwiczeń rozłożonych na 6 dni:
Wprowadzenie do Porozumienia bez Przemocy (założenia, intencja).
Moja wizja rodzicielstwa.
Co nas – rodziców wyprowadza z równowagi? Co jest w codziennych relacjach z dziećmi i bliskimi trudne?
Wyzwania dnia codziennego rodzica – czyli jak patrzeć na siebie z empatią.
Czym jest empatia? – oraz o tym, jak empatia pomaga budować taki świat, jaki chcemy (dla nas, dla dzieci, dla rodziny, w innych relacjach).
Model 4 kroków.
Blokady komunikacyjne pod lupą.
Pogłębiona praktyka empatii – proszę, dziękuję, przepraszam – czyli słuchanie komunikatów dzieci, rodziny i innych ludzi z uszami empatii.
Transformacja osądów na temat siebie, jak i na temat innych (zarówno dzieci, jak i dorosłych).
Transformacja złości.
Co robić, gdy rodzicem targają silne emocje?
Co stoi za NIE dziecka?
Kary i nagrody oraz co w zamian?
Pogłębiona praktyka empatii – proces: cztery sposoby radzenia sobie z trudnym komunikatem.
Pogłębiona praktyka empatii – prośby budujące porozumienie.
Co zrobić, gdy dzieci się kłócą, czyli wprowadzenie do mediacji opartych na Porozumieniu bez Przemocy.
Słuchanie i kontakt ze sobą w konflikcie.
Rodzaj mediacji i umiejętności empatycznego rodzica w roli mediatora.
Ćwiczenie umiejętności mediatora na przykładach z życia uczestników.
Jak mieć więcej porozumienia i współpracy w życiu.
Praktyka wdzięczności.
Podsumowanie cyklu warsztatów i świętowanie.
Znajdzie się także czas na tematy ważne dla uczestników (proponowane w trakcie kursu).

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

GDZIE:

Dwór Jabłonka
Jabłonka 18
Dydnia (woj. podkarpackie). Wskazówki dojazdu prześlemy uczestnikom przed kursem.

 

KIEDY:

Zaczynamy 25 lipca (poniedziałek) obiadem o 13:30. W godzinach 15-19 pierwsze spotkanie warsztatowe.
Kolejne dni:
9:00 śniadanie
10:00 warsztaty
14:00 obiad
15:00 warsztaty
16:30 czas wolny
18:30 kolacja
Plan dnia ustalimy na pierwszym warsztacie tak, by możliwie dopasować go do potrzeb i zwyczajów wszystkich uczestników.
Kończymy 31 lipca (niedziela) śniadaniem.

 

DZIECI:

Dzieci, które przyjadą na kurs z rodzicami będą mogły skorzystać z opieki w nurcie NVC przez cały czas trwania zajęć. Przygotujemy dla nich atrakcyjne pomoce, wierzymy też, że teren wokół dworu będzie miejscem poszukiwań skarbów i odkryć wszelakich. Podczas gdy rodzice poznają bliskościowe podejście budujące kontakt, dzieci - zanurzą się w przygodę i przyrodę.
W cenie:
noclegi,
wyżywienie (możliwość opcji wegetariańskiej),
kurs (dwie trenerki),
materiały dodatkowe,
akcesoria i materiały dla dzieci,
opieka w duchu NVC nad dziećmi dostępna przez cały czas trwania kursu,
świetna atmosfera, pogoda ducha i empatia.

Na miejscu możliwe skorzystanie za dodatkową opłatą z:
sauny suchej lub parowej,
masaży pleców,
sesji coachingowych lub sesji empatii,
biofeedbacku
- po indywidualnym ustaleniu z trenerką.

W okolicy Dworu atrakcje: szlaki turystyczne, stadnina koni, basen itp.

 

ILOŚĆ MIEJSC:

Optymalna liczba osób w grupie kursowej: 12. Wyjazd odbędzie się, jeśli zapisze się minimum 8 osób biorących udział w kursie.

 

WARUNKI REZYGNACJI:

Opłata za kurs jest zwracana w całości przy rezygnacji do końca maja. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z kursu po tym terminie - potrącimy Ci koszt rezerwacji miejsca.

Zapisz się już teraz! Zmień swoje życie!

 

OPINIE O KURSIE:

J.G.: "Doświadczenie, które poszerza/ zmienia świadomość w istocie komunikowania się z drugim człowiekiem :-)"
E.K.: "Czy można zmienić życie w 30 godzin? Okazuje się, że Porozumienie bez Przemocy ma moc zmiany, która trwale, tak - trwale! wpływa na relacje. Jestem wdzięczna za to, że mogłam uczestniczyć w tym kursie!"
"Chcąc w końcu zrobić coś tylko dla siebie, zrobiłam prezent dla moich bliskich."
"Usłysz potrzeby swojego dziecka, a świat wyda ci się prosty."
"Genialne doświadczenie. Usłyszałam i zobaczyłam siebie i swoich bliskich w zupełnie nowy sposób. Chciałabym, aby NVC było zawsze we mnie, zwłaszcza w momentach kryzysowych, gdy do głowy przychodzi tylko krzyk, obrażanie się i inne "niepoważne" zachowania. Dostałam narzędzia, dzięki którym mam możliwość wyboru, jak zareaguję i czy uda mi się zostać przy sobie i w relacji. Mąż jest w szoku! Życzcie mi powodzenia!!!"
Ewelina: "Warsztat pomaga lepiej zrozumieć siebie, swoje dzieci i nawiązać z nimi głębszą, bardziej autentyczną relację".
Dominika: "Warsztat, który wzbogaci Twoje życie!
Jeśli chcesz budować szczerą, prawdziwą relację opartą na zaufaniu, to warto przyjść na te warsztaty"
MS: "Dobry czas!"
G. Kowalski: "Panowie! To jak z różowymi kalesonami w zimie - może i mało męskie, ale jak praktyczne!"
Agnieszka: "NVC z Asią to podróż, która zaprowadziła mnie znacznie dalej niż planowałam. Dziękuję z prawdziwą wdzięcznością!"​